Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravidelné kulturní akce

Reprezentační slavnosti piva a minerálních vod - leden
- spojené se soutěží o Českou pivní pečeť
Místo konání: Amber Hotel Palcát, tř. 9. května 2467, Tábor
Pořádá: Město Tábor, Produkční agentura Revel, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, SPV společného stravování Tábor a Amber Hotel Palcát

Pravidelně každý rok se v Táboře opakuje akce oslavující tradiční český zlatavý mok. Do kongresového sálu Amber Hotelu Palcát v Táboře se vždy v lednu sjíždějí význační čeští výrobci piva a minerálních vod. V posledních letech se zúčastňují více než čtyři desítky pivovarů s více než 100 druhy piv. Nezbytnou součástí slavností je degustace piva skutečnými odborníky - sládky, podsládky či výrobními řediteli pivovarů. Tato profesionální porota vyhodnotí nejlepší vzorek, který získá Českou pivní pečeť. Souběžně se soutěží pivovarů o prvenství bojují i výrobci minerálních vod Nejúspěšnější si odnáší ocenění Zlatý český pramen. Mezi řadami pivních stánků lze zahlédnout i některé specifické, kde je možné ochutnat moky ze zahraničí či piva z exotických zemí.
Slavnosti doprovází zabijačkové pochoutky a speciality vhodné k pivu, které vyrábějí učňové v kuchyni Střediska praktického vyučování.

 


Masopust v Táboře - únor/březen
Místo konání: Tábor, Žižkovo náměstí (historické centrum)
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu

Masopustním slavnostem v Táboře vévodí velkolepý průvod v maskách směřující z Nového města do historického centra. Slavnosti jsou spojeny i se širokou nabídkou masopustních specialit. Na Žižkově náměstí se každoročně prodávají masopustní koblihy, peče se cmunda a návštěvníci dozajista ocení i zabijačkové pochoutky. Masopustní veselí vyvrcholí výběrem a oceněním nejzdařilejší masky a následnou veselicí s hudbou.

 
 
 
 

Mezinárodní konference „Cestovní ruch a regionální rozvoj“ - květen
Místo konání: Jihočeská univerzita Tábor, Vančurova 2904, Tábor, tel. 381 251 710, www.kcr.zf.jcu.cz
Pořádá: Jihočeská univerzita v Č. Budějovicích Zemědělská fakulta – Katedra cestovního ruchu Tábor ve spolupráci s Městem Tábor

 

Konference je zaměřena na rozvoj cestovního ruchu (ekonomika, management, regionální rozvoj, výuka oboru cestovního ruchu na středních vyšších i vysokých školách).

Festival Pintovka - červen
Místo konání: Lesopark Pintovka, 2 km vých. od Tábora ve směru Bechyně, vlevo nad řekou se nachází venkovní pódium
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu

 

Country-folk-rockový festival se stal tradičním zahájením léta v příjemném prostředí lesoparku zvaném Pintovka. Páteční den festivalu je věnován folku a country, sobotní večer bývá většinou více rockový. Na open-air jevišti se vystřídala již celá řada známých osobností: Žalman, František Nedvěd, Čechomor, Vladimír Mišík + ETC, Jana Koubková, Jo-Jo Band, Rangers, Chinaski, Olympic, Václav Koubek, Bílá nemoc, Slávek Janoušek, Monkey Business.


Husitské dny - červen
Určeno především dětem!
Místo konání: Housův mlýn, pod Holečkovými sady, 500 m od Žižkova náměstí (v historickém centru města)
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu

Celý program se odehrává na přírodní scéně pod hradbami města v historickém areálu Housova mlýna. Je určen zejména žákům základních škol a rodinám s dětmi. Je vhodný i jako zpestření programů školních výletů, škol v přírodě či letních dětských táborů. Jeho první část je koncipována jako divadelní hra o životě Mistra Jana Husa, ve druhé části následují zábavné ukázky ze středověkého života, hry a soutěže, ve kterých si děti mohou prakticky a přitažlivou formou ověřit vědomosti získané při výuce dějepisu.

 
 
 
 
 
 


Co Vás ve městě husitů čeká?

  • Setkání s husitským hejtmanem Janem Žižkou z Trocnova

  • středověké soutěže a hry (střelba z praků, kuší a lukem)

  • ukázky řemeslné výroby v výstřel z obléhacího stroje

  • ukázky husitské výstroje a zbraní

  • prodej suvenýrů a upomínkových předmětů

  • bitva mezi husity a obléhateli

  • po celou dobu je otevřena středověká krčma - možnost objednávky speciality středověké kuchyně.

Festival vojenských posádkových hudeb - červen
Místo konání: Tábor, nám. T. G. Masaryka – Nové město
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu

Přehlídka posádkových hudeb z celé ČR – zahájení Táborského kulturního léta

Jihočeský hudební festival - koncerty vážné hudby - červenec
Místo konání: Divadlo Oskara Nedbala, Kostel Sv. Jakuba, děkanský kostel na Žižkově náměstí
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu

Táborské kulturní léto - červenec – srpen
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu

Pobyt návštěvníkům po celé léto zpříjemní cyklus pořadů s názvem Táborské kulturní léto, který je vždy slavnostně zahájen Festivalem posádkových hudeb. Od června do září mohou návštěvníci shlédnout řadu koncertů vážné hudby, promenádní koncerty, dětská zábavná odpoledne, pohádky pod širým nebem, rockové koncerty, historické večery a nespočet výstav. V červenci proběhne Jihočeský hudební festival - koncerty vážné hudby a festival pouličního divadla Táborský uličník. Táborské kulturní léto vyvrcholí v září mezinárodním festivalem Táborská setkání.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


Táborská setkání  - září (vždy pátek – neděle)
Místo konání: historické centrum, hlavní program – Žižkovo náměstí
Pořádá: Město Tábor a Nadační fond Město Tábor – Táborská setkání

Táborská setkání, festival inspirovaný středověkou historií, má svůj nezaměnitelný kolorit, který vychází z tradic místa, kde se odehrává. Jednou ročně se centrum Tábora promění na několik dní ve středověké město se svými trhovci, řemeslníky, rytířskými souboji, řemeslníky, kejklíři, tanečnicemi a muzikusi. Nenapodobitelnou atmosféru podtrhuje slavnostní průvod městem s příchodem Jana Žižky, velkolepý ohňostroj a další doprovodné kulturní akce. Sobotní den nabízí pestrý program, ze kterého si každý jistě vybere – divadelní představení, koncerty, vystoupení domácích i zahraničních souborů. Program je obohacen pestrou nabídkou středověkých pochoutek v několika dobových tavernách v historickém centru. Ochutnat můžete nejen speciální místní nápoje jako je Žižkova rána, ale i medovinu, kormu, burčák a jiné. Všemi uličkami se line vůně vola, který se peče na náměstí přímo před zraky přihlížejících. Na středověkém tržišti přijde jistě k duhu pečené selátko, pohankové placky, kyselé okurky, bramboráky nebo chleba se sádlem. Na Staročeském jarmarku si koupíte keramiku, šátek, koření, ořechy v karamelu nebo perníčky. Nedělní den je věnován Dni otevřených dveří památek. Pestrý společenský kulturní program jistě uspokojí každého z mnoha tisíc návštěvníků.
Více o festivalu ZDE


Táborské vánoce - prosinec
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu

Pestrá a bohatá nabídka, v níž každý může najít to své, se stala už tradicí. Svátečně vyzdobené město každoročně v závěru roku nabídne řadu programů pro dospělé i pro děti. 5. prosince se budou na Žižkově náměstí rojit čerti. Děti si zazpívají, zahrají a dostanou sladké pamlsky. Slavnostní atmosféru vánoc si návštěvníci přijdou vychutnat opět na Žižkovo náměstí, které se promění na Staročeský vánoční trh. Umělci předvedou ukázky vánočních zvyků a malé i velké potěší živým betlémem. Zatímco děti se povozí na oslíku, rodiče přilákají k nákupu stánky s drobnými dárky, jmelím, vánočními stromky, kořením, perníčky či pečenými kaštany. Celý vánoční čas je protkán koncerty. V Divadle Oskara Nedbala těsně před Vánoci proběhne koncert komorního orchestru Bolech – „Hej mistře!“, o vánočních svátcích zahraje na varhany pan Ladislav Šotek v děkanském kostele a po Novém roce zde bude mít koncert Posádková hudba Tábor. K vánočnímu programu patří také vánoční pohádky pro děti a hudební večery.

 
 
 
 
 
 

 

Pravidelné výstavy
Místo konání: Galerie A.D. 1551
Pořádá: Město Tábor - odbor kultury a cestovního ruchu
Velikonoční výstava – tradiční velikonoční výrobky a pečivo lidových umělců, dobový nábytek, výšivky, malovaná vejce apod.
Vánoční výstava betlémů – betlémy, dobový nábytek, vánoční ozdoby, cukroví, perníčky apod.
Pravidelné autorské výstavy v Galerii Tábor (v Infocentru Města Tábor)